TEDEN OTROKA® 2023: ZAKAJI IN ZATOJI RADOVEDNOSTI

Radovednost pomeni zanimanje za različne stvari. Vodi nas k odkrivanju sveta okoli nas in raziskovanju znanja. Ko smo radovedni, se “aktiviramo” in začnemo raziskovati tisto, kar nas zanima. Z radovednostjo napredujemo, prihajamo do novega znanja, novih izkušenj in spoznanj. Otroci kažejo radovednost s spraševanjem ter željo po odkrivanju nečesa novega. Otroci so radovedni do vsega, kar počnejo, kar opazujejo. Skozi igrivo raziskovanje zadovoljijo svojo radovednost in jo na ta način razvijajo. Otroci niso zaznamovani s predsodki, domnevami ali zgodovinskim okvirom, ki lahko razblini to, kar opazujejo in spoznavajo. Radovednost pomaga otrokom odkrivati in razumeti svet. Najpogostejše otroško vprašanje je “zakaj …”, temu pa sledi odgovor: “zato …”. In zato tudi takšen naslov letošnje osrednje teme.

V letošnji poslanici dr. Miha Kos, ambasador Tedna otroka 2023, o radovednosti pravi takole:
“Brez radovednosti človeštvo ne bi preživelo. Radovednost rodi ustvarjalnost, ta pa naprej inovativnost in podjetništvo. Vendar to ne gre čisto samo od sebe. Potrebno je vlagati energijo, ki se ji reče: “USTVARJANJE VARNEGA OKOLJA ZA DELANJE NAPAK”! Lastne napake so najboljša šola. Na lastnih napakah se učimo. Na lastnih – ne na tujih. Zato je tako pomembno, da napake dopuščamo, jih nagrajujemo in nikakor ne kaznujemo. Dopuščanje napak pomeni spodbujanje radovednosti, ustvarjalnosti in učenja. Kaznovanje napak pomeni ubijanje radovednosti. Einstein je dejal: “Kdor še nikoli ni naredil napake, še nikoli ni ustvaril ničesar novega.” 

Posvet ob Tednu otroka 2023

Radovednost zajema mnogo več kot tisto, kar se moramo naučiti. Radovednost nas vodi h globljemu odkrivanju sveta okoli nas, novemu znanju, izkušnjam in spoznanjem. Malčki in mlajši otroci je imajo na pretek; a že vstopom v najstniška leta začne upadati in tako z leti postajajo mladi vse manj radovedni, vse manj stvari pritegne njihovo pozornost in vzbudi zanimanje. Dandanes že otroci tožijo, da jim je dolgčas, iz dolgčasa pa se lahko razvije apatija. Zato moramo radovednost skrbno negovati in jo ohranjati skozi vsa življenjska obdobja. Tudi zato, da smo odrasli vzor našim otrokom.

O pomenu radovednosti, o tem, kako jo razvijati in kako jo ohranjati bomo v ponedeljek, 2. 10. 2023, od 10. do 11. ure, Triglav Lab, Dunajska 20 (poleg Gospod. razstavišča, v stavbi Hiše EU) razpravljali na posvetu z zanimivimi  strokovnjaki in drugimi sogovorniki. Gostje na posvetu bodo:

  • dr. Miha Kos, Hiša eksperimentov
  • Renata Dacinger, ustvarjalka oddaje Ugriznimo znanost
  • Maksimilijan Ostrc, predstavnik otrok, aktiven v programu Otroški parlamenti
  • Tina Košir, radovednica, nekdanja voditeljica TV oddaje Knjiga mene briga
  • Gregor Makuc, direktor Korporativnih zadev in član uprave Leka

Dogodek bo povezovala predsednica ZPMS Darja Groznik.

Za vrtce in osnovne šole: V iskanju odgovorov na radovedna vprašanja

Radovednost je ena največjih človeških vrlin. Nihče ne ve točno, kako izgleda. Ampak ko se pojavi, vse okoli nas postane izjemno zanimivo, saj ti kar naprej postavlja takšna in drugačna vprašanja, na katera moraš najti odgovore. Lahko te “začara” v mestu, gozdu, knjižnici, ob morju, v kuhinji, ko gledaš film ali bereš knjigo, pri malici, ko se vozimo z avtomobilom, v muzeju … pravzaprav vsepovsod. Če jo boste opazili, hitro opozorite tudi vaše prijatelje, da bo tudi njim odprla vrata v ta izjemni svet tisočerih vprašanj in odgovorov, v katerem ni nikoli dolgčas.

In tako vas vabimo, da v letošnjem Tednu otroka poiščete ZATO … na vaš ZAKAJ!

Objavljeno na spletni strani Zveza Prijateljev Mladine Slovenija (https://www.zpms.si/programi/teden-otroka/).

Tudi na VIZ III. OŠ Rogaška Slatina bomo sledili radovednosri in v iskanju odgovorov na radovedna vprašanja pripravili zanimivo in pestro dogajanje, ki bodo vodili do odgovorov na radovedna vprašanja.

Koordinatorica: Sanja Žgajner